Andrea Novotná, Webnode

Třeba si ve školce vychováme nějaké PHP programátory

Rozhovor s Andreou Novotnou, HR manažerkou společnosti Webnode

Brněnské společnosti Webnode se v uplynulých měsících podařilo úspěšně dotáhnout do konce projekt firemní školky. Idea založení školky pro děti zaměstnanců přímo v  budově firmy odstartovala na vánočním večírku v roce 2014, a protože zaměstnanců přibylo, bylo třeba školku rozšířit. Celý proces finalizace projektu shodou okolností trval symbolických 9 měsíců. Byť většina malých Webbies, kterým je méně než 1,5 roku, ještě nesplňuje podmínku přijetí do školky, již od prvního dne přináší firmě školka v novém jen pozitiva.

Když jsme přibližně před rokem připravovali rozhovor o společnosti Webnode, která dnes patří mezi největší společnosti věnující se tvorbě webových stránek, byla firemní školka teprve v plánu. Co všechno se během ročního období u vás v tomto směru změnilo?

Během uplynulého roku proběhlo pár schůzek na úrovni managementu, udělal se interní průzkum u zaměstnanců, abychom zjistili potenciální zájem využití daného benefitu, proběhla setkání s maminkami a tatínky včetně jejich partnerů, kteří o benefit projevili zájem. Následně probíhala komunikace zejména s Ministerstvem práce a sociálních věcí, katastrálním úřadem, krajskou hygienickou stanicí. Řešilo se pojištění, vhodný prostor v budově firmy, přizpůsobení sociálních zařízení, zařízení kuchyňky, materiální, hygienické a bezpečnostní zajištění, prostor ke spaní a hraní, nákup nábytku, hraček, knížek i volný přístup na zahradu.

Projekty školek ve firmách často narážejí na obtíže při kontaktu s úřady, jak tomu bylo ve vašem případě?

Hledali jsme šikovnou učitelku s pedagogickým vzděláním, která úspěšně složila kurz pro využití Montessori pedagogiky. Následně jsme interně zpracovali formuláře a dokumenty, jako například vnitřní pravidla fungování školky, požadavky a podmínky pro péči a výchovu dětí, denní harmonogram, vzdělávací program, smlouvu s rodičem, ale potřeba bylo připravit také vstupní záznam dítěte nebo evidence dětí. Firmě se během uplynulého období tedy podařilo úspěšně dotáhnout projekt do zdárného konce, kde celý proces trval 9 měsíců, jako těhotenství.

Společnost Webnode má dnes již kolem 90 zaměstnanců, vznikla ale jako tzv. start-up, mladá a rychle se rozvíjející firma bez omezujících mantinelů byrokracie velkých firem. Dnes se ale i vaše společnost řadí mezi větší firmy, napomohl rostoucí počet zaměstnanců myšlence vzniku školky?

Ano, růst firmy ale i narůstající počet nových dětí byl impulzem, proč školku založit. Tato skvělá myšlenka přišla od majitele firmy v listopadu 2014, která vize byla zaměstnancům prezentována na vánočním večírku roku 2014. V lednu 2015 jsme poté zasedli za kulatý stůl a sbírali náměty v rámci zmiňovaného průzkumu. O školku projevilo zájem dost lidí na to, abychom vizi naplnili. Školka se v budově brněnské společnosti Webnode otevřela v září 2015.

Ale od té doby se zase mnohé změnilo, jaké změny tedy přišly v tom uplynulém období?

Za poslední období opět vzrostl počet nově narozených dětí ve Webnode, proto přišla druhá vize majitele – rozšířit školku a přestěhovat ji do větších prostor. Opět se tedy diskutovala stejné témata, čekala nás další administrativa (již jednodušší) a ještě větší finanční zátěž. Vše se zdárně dotáhlo do konce a školka je oficiálně přestěhovaná do nových prostor vedle naši společnosti a funguje od června 2016.

Co bylo hlavním impulsem k realizaci?

Impulzem byli naši zaměstnanci, kteří řešili umístění svých dětí do jeslí nebo do školky, avšak naráželi na různé komplikace, případně nedostatečnou kapacitu školky pro přijetí jejich dítěte. Rodičům jsme chtěli umožnit dřívější a flexibilnější návrat do zaměstnání, pomoct vyřešit otázku péče o dítě v místě pracoviště. Rodičům zároveň nabízíme částečné a flexibilní pracovní úvazky, aby bylo možné péči o dítě lépe skloubit. A třeba si ve školce vychováme nějaké PHP programátory, kterých je na trhu málo.

Mnoho společností dnes uvažuje o firemní školce, porovnávají výhody a nevýhody. Nakonec mnohdy finanční zátěž převáží nad výhodou, že zaměstnanci mohou mít o děti postaráno. Co vše bylo ve hře, když se zvažovala možnost vzniku školky? Co bylo hlavním argumentem, který svědčil spíš v neprospěch?

Od samého začátku jsme naráželi na to, kde školku umístit, aby prostory splňovaly požadované normy a děti měly dostatek prostoru na své aktivity. V neprospěch svědčila spíše časová náročnost spojena s administrativou a finanční zátěž. Finanční zátěž se nám však podařilo zmírnit díky dotačnímu programu Jihomoravského kraje na podporu dětských skupin.

Technologická společnost Webnode otevřela firemní školku Technologická společnost Webnode otevřela firemní školku

Jak si firemní školku ve Webnode pro děti zaměstnanců vlastně představit? Jakým způsobem funguje?

Školka je zřízena v domku s velkou zahradou před i za domem, s plně zařízenou kuchyňkou, s přizpůsobeným sociálním zařízením. Účelem školky je zajištění péče o dítě v pracovní době zaměstnance. Prostory mají nabízet alternativu jiného předškolního zařízení v podobě mateřské školky nebo jeslí. Je určena pro očkované děti od 1,5 roku do 6 let, a to s důrazem na respektování individuálních potřeb jednotlivých dětí. Rozvíjíme jejich samostatnost, zdravé sebevědomí, učí se formou tvořivých her a aktivního zapojení. Školka zajišťuje i krátkodobé či dlouhodobé hlídání dětí, rozvojové a vzdělávací aktivity, týmové hry, výlety v okolí nebo využití principů Montessori pedagogiky.

Jak se vám podařilo zajistit celodenní provoz školky?

V současné době je zajištěna péče o dítě od 8.00 do 17.00 hodin (někdy jen do 16.00 hodin). Provoz školky u směnného provozu se začátkem např. v 7.00 hodin, případně koncem směny v 18.00 hodin, nemáme ještě pokrytý. Tuto oblast vyřešíme zmiňovaným rozšířením a druhou učitelkou.

Vaše společnost je multikulturální, zaměstnává zhruba 30 % cizinců. Co tedy děti ve školce a jazyky?

V rámci rozšíření školky připravujeme vzdělávací program, který by měl zahrnovat i výuku angličtiny.

Na jaká úskalí jste naráželi, když jste se myšlenku školky snažili uvést v život? Vím například o tom, že velkou překážkou jsou nejrůznější právní předpisy stanovující pravidla pro provoz školky a zajištění jejího zázemí.

Celý proces byl náročný právě z hlediska administrativy a úřední byrokracie. Zápasili jsme s nedostatkem informací, odlišnými a nejasnými informacemi od různých úředníků. Nikde není popsaný přesný postup či sumář všech požadavků, které má firma pro implementaci školky splnit, vše si firma dohledává sama. Dále bylo časově náročné zajistit bezpečnostní, hygienické a legislativní požadavky.

A teď to nejdůležitější – vidíte z pohledu HR manažerky nějaké změny? Přinesla možnost firemní školky na straně zaměstnanců již nějaká pozitiva?

Ano, školka přináší rodičům pozitiva již od prvního dne otevření, ale zatím není tak využita jak bychom chtěli z důvodu, že většina dětí (Webbies) ještě nesplňuje podmínku 1,5 roku věku, proto věřím, že aktivnější využití nás čeká již v příštím roce a výsledky uvidíme až za rok.

Jak na benefit vaši zaměstnanci zareagovali? Především mám na mysli ženy, které za jiných okolností obtížně zajišťují péči o děti v době, kdy jsou v práci, ale jistě se ulevilo i tatínkům. V jaké míře využívají školku zaměstnanci-muži?

Školku využívají jak maminky, tak tatínci a mají ze školky radost. Je málo firem, které můžou tento benefit nabídnout. Kandidáti na pohovorech si tento benefit rovněž pochvalují. Abychom udělali novým rodičům ještě větší radost, tak při narození dítěte poskytujeme 5 dní dovolené navíc včetně dárkového plenkového dortu s dětským oblečením a hračkami.

Tak to je krása. Každý projekt se však vyvíjí a vždy se plánuje do budoucna, co zase zlepšit. Nad čím přemýšlíte, pokud jde právě o projekt školky? Nebo jej považujete této chvíli za úspěšně hotový a již se opět věnujete jiným oblastem?

V současné době probíhají diskuze v souvislosti s dalším rozšířením školky, náborem druhé učitelky a zvažujeme otevření školky i pro veřejnost či okolní firmy, abychom pomohli externím rodičům s péčí o jejich dítě.

 

Rozhovor připravily