Andrea Novotná, Webnode

Typické ráno ve firmě: Šest národností cestou do kuchyňky a zpět

Rozhovor s Andreou Novotnou, HR manažerkou společnosti Webnode

Brněnská společnost Webnode, která vznikla jako start-up, patří nyní mezi největší společnosti zabývající se tvorbou webových stránek. Dnes již je úspěšně fungující firmou, která překonala hranici 18 milionů vytvořených webů s více než 90 interními zaměstnanci, a zastává tak přední místa v celosvětovém měřítku. Andrea Novotná působí v této společnosti jako HR manažerka a jak sama říká, Webnode už není tým 25 lidí sedících v jedné kanceláři, ale i tak se ve firmě udržuje velmi neformální a přátelská atmosféra. Typické prostředí Webnode představuje nejen spolupráce s cizinci z mnoha zemí světa či žádný dress code, ale i společné akce, kterých mají zaměstnanci plný kalendář.

Co vás přivedlo do společnosti Webnode a jaké byly vaše předchozí pracovní zkušenosti?

Oblast personalistiky mne zaujala na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kdy jsem se o obor začala aktivně zajímat. V roce 2006 jsem zpracovávala bakalářskou práci v České zbrojovce v Uherském Brodě, na jedno téma z oblasti lidských zdrojů. Po přestěhování do Brna mne nabídla personální agentura pozici konzultanta, takže jsem po dobu 6 let rotovala na různých pozicích, koordinovala lokální i globální projekty a řídila menší tým. Poté jsem byla oslovena přes LinkedIn na pozici ředitelky lidských zdrojů ve Webnode a za kterou příležitost jsem moc vděčná, protože tuto práci a lidi ve Webnode miluji.

Start-upy se na počátku vyznačují zásadními specifiky, jako jsou nízké náklady, vysoká motivace lidí, inovativnost podnikatelského záměru, ale také zvýšené riziko neúspěchu. Do jaké míry se  to projevilo na současné podobě vaší společnosti?

Určitě zůstala motivovanost. Máme mnoho zaměstnanců, kteří ve Webnode působí více než 5 let a stále s sebou přináší právě to nadšení a určitý „drive“, který je častý spíše v začátcích. Následně pak při náboru nových lidí dbáme na to, aby byli naladěni stejné vlně.

Přestože nyní máte již přes 90 zaměstanců a „dětské nemoci“ start-upů vás jistě již opustily, lze očekávat, že mnohé z méně formálních rysů zůstávají. Jaká je atmosféra ve vaší společnosti?

Ano, už nejsme tým 25 lidí sedících v jedné kanceláři, ale i tak se ve firmě udržuje velmi neformální a přátelská atmosféra. Všichni se známe, když ne přímo z každodenní pracovní komunikace, tak z grilovaček, pikniků, a dalších společných akcí, kterých Webnoďáci mají plný kalendář. 

Kdo jsou vaši zaměstnanci?

Naše zaměstnance tvoří přes 30 % rodilých mluvčích z různých koutů světa, máme absolventy i zkušené seniory v oboru, také maminky na rodičovské dovolené. Největší tým je zastoupený v customer care a marketingu, který sčítá 44 lidí, druhou velkou část tvoří vývoj, který sčítá 26 lidí, další část tvoří finanční, HR tým a management.

Pracujete ve společnosti zabývající se tvorbou webových stránek. Vy sama máte k oboru IT jaký vztah?

K IT oboru mám pozitivní vztah a zajímá mne z několika důvodů: pracuji v IT firmě, která nabízí IT produkt, na kterém mám aktivních několik projektů. Baví mne tvořit weby a psát blog, baví mne mobilní technologie, aplikace a sociální sítě, jsem administrátor firemního intranetu, zodpovídám za nové kariérní stránky, a také z důvodu náboru u IT pozic se zajímám o novinky z IT světa.

Jaké způsoby komunikace volíte při řešení problémů nebo potřebě sdělit zaměstnancům nějakou novinku, o které očekáváte, že nemusí všem vyhovovat?

Zásadní změny a novinky komunikujeme formou celofiremního setkání a prezentací majitele firmy ve spolupráci s HR. Posledně jsme takovou prezentaci zorganizovali v poledne, objednali 50 pizz a spojili setkání se společným obědem. Loni jsme organizovali celofiremní setkání za účelem zjišťování spokojenosti lidí s jejich pozicí a prací, spokojenosti s komunikací, procesy, managementem, prostředím, odměňováním a benefity. Rozdělili jsme lidi do pár skupin, analyzovali plusy a mínusy každé oblasti a následně jsme přes ambasadory připravovali budoucí stav a společně komunikovali v rámci sítě. Další komunikační kanál tvoří firemní intranet, který funguje na bázi sociální sítě, kde sdílíme všechny novinky v týmech či regionech, best practices, pravidla a procesy, projektové úkoly, zápisy z porad, změny v organizační struktuře, změny pozic u lidí, informace o nováčcích, informace o plánovaných akcích, ale i fotky z akcí.

Jedním z dalších charakteristik vaší společností je mezinárodní rámec, ve kterém působí. Jak se projevuje v každodenním životě práce v mezinárodním prostředí?

Projevuje se to tak, že jdete ráno do kuchyňky a potkáte tam Itala, Španěla a Portugalce, kteří si povídají o tom, jaké bylo včerejší posezení u piva. Po cestě zpět do kanceláře vás pozdraví Rumunka, připomene vám meeting, a když si sednete na židli, vedle u stolu Řek sděluje novinky ohledně situaci u nich v zemi. Chvíli posloucháte a když už víte vše, co jste vědět chtěli, přečtete si anglicky psaný report od kolegyně Němky. U nás ve Webnode je to ale ráno jako každé jiné.

Jak se vám daří komunikovat se zaměstnanci různých národností? Jaké národnosti ve vaší společnosti převládají?

Všechny regionální týmy mluví mezi sebou mateřským jazykem, ale angličtina je u všech vyžadována v rámci celofiremní interní komunikace a sdílení best practices napříč všemi týmy. Převládají u nás Portugalci, Italové, Španělé, ale máme i lidi zastupující německy, rumunsky, holandsky, švédsky, norsky, polsky, řecky, maďarsky, brazilsky, japonsky, rusky, ukrajinsky mluvící země.

Zaujalo mne, že v rámci pracovního programu dne mají své místo také pravidelné národní snídaně? Jak si je máme představit?

Národní snídaně organizujeme jednou za měsíc formou švédských stolů, občerstvení pro nás připravuje konkrétní tým rodilých mluvčích, kterým pomáhají i ostatní dobrovolníci. K přípravě se používají národní suroviny dle tradičních receptur. U kreativních týmů máme i prezentaci o národních tradicích, hudbu v pozadí v průběhu snídaně a lístečky s popisem jídla.

Jakým jiným způsobem pracujete na stmelování mezinárodních kolektivů?

Organizujeme sportovní den včetně grilování kýty, grilujeme na firemní terase, organizujeme movie night, board game, každý rok se účastníme víkendového lyžařského výletu v Jeseníkách, kluci se účastní Gladiator Race, hrají fotbal a chodit lézt na stěnu, týmy si organizují piknik nebo třeba bowling.

Jakým způsobem se jako HR ředitelka vyrovnáváte s negativy flexibilních úvazků a jiných méně závazných forem pracovních úvazků, jako jsou brigády nebo stáže?

Netvrdila bych, že se jedná o úvazky s převažujícími negativy. Webnode podporuje flexibilní úvazky a flexibilní pracovní dobu, nabízíme možnost home office, také částečné úvazky i brigády s možným přechodem na plný úvazek, jsme velice flexibilní vůči studentům, maminkám a tatínkům, pro firemní rodiče plánujeme do budoucna založení firemní školky. V loňském roce jsme měli 3 stážisty a stáže plánovat pravděpodobně i v příštím roce.

Jak se bráníte nadměrné fluktuaci zaměstnanců?

Začíná to u náboru, pečlivě připraveným adaptačním programem a aktivním zaškolováním nováčků, pravidelnou komunikací se zaměstnanci, nabízením rozvoje a růstu, informovaností lidí napříč všemi týmy přes firemní intranet. Dále třeba nabízíme školení soft skills a hard skills dovedností, možnost získání certifikace u specializovaných pozic, jazykové kurzy, organizujeme akce a plánujeme nové benefity na nadcházející rok.

Co vnímáte jako největší výhody práce ve Webnode? Bez čeho se potencionální uchazeč zcela jistě neobejde?

Úžasný tým lidí, kteří mají „drive“, práce je baví a společně pomáhají firmě růst, přátelská a neformální atmosféra, žádný dress code, krásné klimatizované kanceláře s terasou a zahradou, hodně celofiremních či týmových akcí.

 

Doplňující otázky

Co ráda děláte ve volném čase?

Zajímám se o novinky ze světa HR, personálního marketingu a o sociální sítě. Miluji lidi, networkingové akce, veřejné konference, ráda čtu a vařím, miluji Řecko a Anglii, líbí se mi italská a francouzská móda, miluji slovenskou, českou a italskou gastronomii.

Které knihy, filmy, osobnosti nebo osobní zážitky vás v životě asi nejvíce ovlivnily?

Čtu především odborné knížky, ale přicházím na chuť knížek od Stephena Kinga. Líbí se mi film Forrest Gump. Nejvíce mne v životě ovlivnilo období, kdy jsem tančila akrobatický Rock n´Roll a následně učila malé děti, také pracovní období v Anglii, úspěšné ukončení studia na Univerzitě Tomáše Bati, dlouholetá perfektní pracovní zkušenost v personální agentuře a následně v báječné firmě Webnode, také nádherná svatba a krásné manželství :-).

Čemu byste se věnovala, když už byste nemusela do smrti vydělávat peníze?

Naplánovala bych si cestu kolem světa.

 

Rozhovor připravily